Autokary przyjazne środowisku, to znaczy jakie?

Prężnie rozwijający się nurt eko oraz rosnąca świadomość społeczeństwa wymuszają stosowanie nieszkodliwych rozwiązań. Tendencje te widoczne są również w transporcie zbiorowym. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu podróży, przy jednoczesnym zachęceniu turystów i inwestorów do odwiedzenia i inwestowania w danym miejscu, coraz częściej do użytku podróżnych oddawane są autokary przyjazne środowisku. Sprawdź, czym one są, i czym się wyróżniają!
Co oznacza „autokar przyjazny środowisku”?
Aby wyjaśnić, czym de facto jest autokar przyjazny środowisku, należy odwołać się do zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy z dnia 17 lipca 2009 roku o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
Przeczytaj również: Wynajem autokaru jako propozycja na pielgrzymkę
W myśl przepisów autokary wliczają się do grupy autobusów. W praktyce oznacza to, że te pojazdy, które nie są szkodliwe, są zeroemisyjne. Tutaj wymienić można następujące autokary:
Przeczytaj również: Ile osób są w stanie pomieścić autokary?
autokary wodorowe, wykorzystujące energię elektryczną do napędu, wytworzoną z wodoru, co możliwe jest dzięki zastosowaniu ogniw paliwowych;
autokar zasilany energią elektryczną z sieci trakcyjnej;
autokar o konstrukcji umożliwiającej jednoczesny przewóz minimum 9 pasażerów i kierowcy, który napędzany jest silnikiem pracującym bez emisji gazów cieplarnianych.
Przeczytaj również: Przewozy autokarowe jako propozycja na pielgrzymki
Co ciekawe, takim autokarem może być zarówno autobus szkolny, jak i pojazd służący do przewozów pasażerskich. Szczecin jest przykładem miasta, gdzie używa się już takich rozwiązań.
Czym wyróżniają się elektryczne autokary przyjazne środowisku?
Planując podróż, warto zwrócić uwagę, aby we flocie przewodnika dostępne były autokary spełniające normy emisji spalin EURO4. W ten sposób nie będzie utrudniony dojazd do miast objętych strefą ekologiczną. Przykładem takiej firmy transportowej są usługi autokarowe Furman ze Szczecina. Porównując autobusy, jak i autokary elektryczne z ich tradycyjnymi odpowiednikami, produkują one aż o połowę mniej zanieczyszczeń. Można przy tym zwiększyć skalę czystości, jeżeli do baterii pojazdu trafiać będzie energia pochodząca z odnawialnych źródeł. Co więcej, nie tylko środowisko zyskuje na włączeniu do ruchu takich pojazdów. Ze względu na brak hałasu, pasażerowie mogą odczuć znacznie większy komfort jazdy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Truck Service Sp. z o.o.
Samochody - diagnostyczne usługi woj. małopolskie33-150 Wola Rzędzińska 487D
-
Mada Części Samochodowe
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Limanowskiego 65/1