Co należy wiedzieć o hydrantach zewnętrznych?
Hydranty zewnętrzne, rozmieszczone wzdłuż dróg i ulic oraz na skrzyżowaniach, są niezbędne w działaniach przeciwpożarowych, realizowanych przez jednostki straży pożarnej. Wydobywa się z nich woda, która jest koniecznością podczas pożarniczej akcji ratunkowej. Czym charakteryzują się hydranty zewnętrzne? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym są hydranty zewnętrzne?
Hydranty zewnętrzne to ważne część miejskiej infrastruktury przeciwpożarowej. Ich najważniejszym zadaniem jest ułatwienie pracy jednostkom straży pożarnej w realizacji zadań gaśniczych. Z hydrantów zewnętrznych wydobywa się tylko woda (podstawowy środek gaśniczy), dzięki której można obniżyć temperaturę płonącego budynku, a także odciąć dostęp tlenu, który podtrzymuje reakcję spalania.
Z hydrantami zewnętrznymi (i częściej wewnętrznymi) współpracują również artykuły i sprzęt BHP. Sprzedażą takich przedmiotów zajmuje się firma P.P.H.U. Tel-Poż-System.
Najważniejsze rodzaje hydrantów zewnętrznych
Hydranty zewnętrzne mogą mieć wersję nadziemną lub podziemną. Te pierwsze umożliwiają bezpośrednie podłączenie węży. Ich charakterystyka i budowa musi być zgodna z normą PN-EN 14384. Mają postać charakterystycznych słupków z nasadami wylotowymi na głowicy (ulokowanej w górnej części). W centralnej ich części mieści się zawór odcinający.
Hydranty podziemne wyglądają inaczej – jak zamykane skrzynki, z których korzysta się przy pomocy stojaków hydrantowych. Pod owym zamknięciem mieści się kołnierz przyłączeniowy i uchwyt kołowy do podłączenia stojaka. O hydrantach podziemnych traktuje norma PN-EN 14339.
Jakie budynki muszą być zaopatrzone w hydranty zewnętrzne?
Część budynków i obiektów budowlanych musi być koniecznie wyposażonych w hydranty zewnętrzne. Zaliczamy do nich m.in. obiekty budowlanej gospodarki rolnej, które przekraczają 1000 m2 powierzchni pożarowej. W hydranty muszą być również zaopatrzone obiekty budowlane nieprzeznaczone do użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego, ze strefą pożarową przekraczającą 1000 m2 lub strefą, w której może jednocześnie przebywać 50 osób. Takie zasady dotyczą też budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, produkcyjne i magazynowe obiekty budowlane – o powierzchni przekraczającej 500 m2.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana