Co powinien zawierać projekt aktu notarialnego?

Przygotowywanie i wydawanie aktów notarialnych to jeden z najważniejszych obowiązków notariuszy. Niekiedy jednak klienci kancelarii notarialnych chcą mieć wgląd w treść opracowywanej dokumentacji jeszcze przed zatwierdzeniem ostatecznej wersji. W takiej sytuacji na zlecenie tych osób sporządza się projekt aktu notarialnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to za pismo oraz jakie elementy powinno ono zawierać, musisz przeczytać niniejszy artykuł.
Projekt aktu notarialnego – co to takiego?
Mianem projektu aktu notarialnego określa się specjalny dokument, którego przygotowaniem zajmuje się notariusz na wniosek zainteresowanych stron. Dokument ten umożliwia klientowi zapoznanie się z tekstem opracowywanego aktu oraz ewentualne wprowadzenie poprawek w treści, jeśli zajdzie taka konieczność. Notariusze, których zatrudnia m.in. Kancelaria Notarialna Agnieszka Bunkowska świadcząca usługi notarialne w Słupsku, przykładają szczególną wagę do spisywania dokumentów w zrozumiały i czytelny sposób. W razie potrzeby są też gotowi wyjaśnić klientom wszelkie wątpliwości.
Właściwie przygotowane projekty aktu notarialnego mogą stać się dokumentami urzędowymi, jeśli zawierają pewne obowiązkowe elementy. Wśród nich wymienia się:
dane osobowe notariusza oraz nazwę i adres prowadzonej przez niego kancelarii;
dane osobowe klienta wraz z podaniem numeru PESEL i numeru dowodu osobistego oraz opisem sposobu weryfikacji jego tożsamości;
dokładną datę sporządzenia dokumentu;
opis przedmiotu czynności notarialnych;
stosowne oświadczenia stron uczestniczących w czynnościach;
wysokość opłat sądowych i notarialnych;
formułę „akt ten podpisano, odczytano i podpisano”.
Jedną z najważniejszych części omawianego dokumentu są też podpisy stron oraz notariusza odpowiedzialnego za sporządzenie aktu.
Odczytanie aktu notarialnego
Samo sygnowanie projektu aktu notarialnego nie wystarczy, aby nabrał on mocy urzędowej. Notariusz wykonujący czynności notarialne w Słupsku musi także odczytać na głos treść dokumentu. Następnie trzeba upewnić się, czy jego treść jest zrozumiała dla stron oraz ustosunkować się do ewentualnych uwag przekazanych przez te osoby. Jeśli tekst aktu nie budzi żadnych zastrzeżeń, dochodzi do stwierdzenia jego ważności w świetle prawa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Filipiak Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe AKF
Grawerstwo woj. wielkopolskie60-163 Poznań, Junikowska 36
-
Alfa Grzegorz Kruk Józef Kruk
Radiokomunikacja - sprzęt, usługi woj. zachodniopomorskie70-631 Szczecin, Leona Heyki 23
-
Wa-Lo Zakład mechaniki precyzyjnej Ireneusz Wala
Mechanika precyzyjna woj. śląskie43-170 Łaziska Górne, Orzeska 13