Czy ortezy 3D są refundowane?
Ortezy są istotnym elementem wspomagającym dla osób z różnymi schorzeniami i urazami. W niniejszym artykule omówimy podstawowe informacje na temat ortez, ich rodzaje oraz zastosowania. Wiele osób zastanawia się również, czy ortezy są refundowane i jakie są warunki uzyskania takiej refundacji. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu.
Zastosowanie ortez 3D
Ortezy są stosowane w celu wsparcia lub stabilizacji różnych części ciała, takich jak np. stawy. Wybór odpowiedniej ortezy zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj schorzenia, stopień jego nasilenia oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Przed zakupem ortezy warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni model.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o spawaniu gazowym?
Ortezy 3D cechuje przede wszystkim możliwość dostosowania do potrzeb pacjenta. Dzięki zastosowaniu druku 3D możliwe jest stworzenie ortez o precyzyjnie dopasowanym kształcie i wielkości, co pozwala na wsparcie dla poszczególnych części ciała, np. orteza stabilizująca staw skokowy. W produkcji ortez 3D wykorzystuje się różnorodne materiały, które cechują się wysoką wytrzymałością oraz elastycznością. Dzięki temu możliwe jest stworzenie ortez o różnym stopniu sztywności, co pozwala na lepsze dopasowanie do potrzeb pacjenta. Tworzenie ortez 3D rozpoczyna się od wykonania precyzyjnych pomiarów, które następnie można wykorzystać i wykonać w drukarce 3D.
Przeczytaj również: Czym wyróżnia się hala namiotowa ocieplana?
Refundacja ortez 3D
Aby osiągnąć optymalne efekty leczenia i rehabilitacji, kluczowa jest współpraca z lekarzem specjalistą oraz regularne kontrole stanu zdrowia. Lekarz może również zalecić dodatkowe metody leczenia, które w połączeniu z ortezami 3D mogą skrócić czas potrzebny na powrót do pełnej sprawności. Aby ubiegać się o refundację ortezy, należy zgłosić się do lekarza specjalisty po odpowiednie zlecenie oraz zadbać o jego potwierdzenie. O refundację mogą starać się osoby objęte ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Wyroby ortopedyczne posiada m.in. firma Orthoprint z Łodzi.
Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się kawa robusta?
Aby orteza spełniała swoje zadanie i przynosiła oczekiwane korzyści, niezbędne jest dobranie odpowiedniego modelu oraz dopasowanie go do potrzeb pacjenta. Istotne jest także prawidłowe zakładanie i noszenie ortezy. Znajdują one zastosowanie m.in. przy schorzeniach takich jak złamania czy skręcenia. Ponadto, ortezy 3D mogą być stosowane również w przypadku pacjentów po kontuzjach czy urazach sportowych. Wiedza na temat ortezy oraz ich zastosowania jest niezwykle ważna dla pacjentów. Dzięki niej można świadomie podejmować decyzje dotyczące ich stosowania czy wyboru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana