Czym dokładnie zajmuje się optyk, okulista i optometrysta?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem, niezwykle istotne jest zrozumienie, kto może Ci pomóc w danym momencie. Optyk, okulista oraz optometrysta to trzy osoby, których działania są związane ze zdrowiem oczu, jednak każda z nich zajmuje się nieco innymi zadaniami. Kiedy należy odwiedzić gabinet okulisty, a kiedy optometrysty? W jakich sytuacjach możesz potrzebować pomocy optyka?
Kim jest optyk?
Optyk to osoba zajmująca się wykonywaniem, dopasowywaniem i naprawą okularów. Jego głównym zadaniem jest pomoc klientom w dobraniu oprawek i szkieł, które mogą pozwolić im lepiej widzieć oraz poczuć się komfortowo. Optyk musi mieć umiejętności techniczne oraz manualne, które umożliwią mu także naprawę uszkodzonych okularów. Często takie osoby, tak jak m.in. optyk w Koninie, oferują różnorodne oprawki i dodatki do okularów. Jeżeli chce się zostać optykiem, należy ukończyć odpowiednie studia lub kursy zawodowe.
Jakie są główne zadania okulisty?
Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu chorób i zaburzeń narządu wzroku. Jego głównym celem jest dbanie o zdrowie oczu swoich pacjentów. Wykonuje on badania w celu wykrycia ewentualnych problemów. Okulista może przepisywać krople do oczu lub inne leki. Podczas wizyty u niego badane są m.in. ostrość wzroku, pole widzenia, ciśnienie śródgałkowe i percepcja kolorów. W razie potrzeby okulista może również przeprowadzać zabiegi chirurgiczne związane ze zdrowiem oczu, takie jak korekcję zaćmy czy jaskry. Na wizytę do okulisty możesz umówić się m.in. do Centrum okulistyczno-optycznego Elżbiety Radziszewskiej.
Kiedy udać się do optometrysty?
Optometrysta to specjalista zajmujący się badaniem i analizą ostrości wzroku. Jego zadaniem jest przede wszystkim diagnostyka i korekcja krótko- i dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Często optometrysta współpracuje z okulistami, a także optykami, żeby pomóc swoim pacjentom. Wizyta u optometrysty jest szczególnie ważna dla osób, które zauważają jakiekolwiek problemy z widzeniem, takie jak pogorszenie ostrości wzroku, ból oczu, podwójne widzenie czy trudności w czytaniu. Optometrysta może również diagnozować oraz leczyć zaburzenia akomodacji, koncentracji wzroku czy koordynacji oczu. Warto pamiętać, że badania u niego powinno się wykonywać co najmniej raz na dwa lata, a w przypadku dzieci i osób starszych — co roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana