Czym jest rewaloryzacja ogrodu i kiedy warto ją wykonać?
Rewaloryzacja ogrodu pozwala przywrócić mu dawny blask. Najczęściej polega na analizie aktualnego wyglądu zieleńca oraz porównanie go do tego, jak w założeniu miała wyglądać kompozycja. Najczęściej rewaloryzacji poddaje się zabytkowe, np. barokowe ogrody, ale można wykonać ją właściwie w każdym miejscu. Dowiedz się, na czym dokładnie polega rewaloryzacja ogrodu.
Czym jest rewaloryzacja ogrodu?
Rewaloryzacja to działania, mające na celu przywrócenie ogrodu do pierwotnego stanu. Dzięki tym zabiegom będzie można cieszyć się jego walorami estetycznymi. To odnowa miejsca, przy zachowaniu jego początkowego charakteru. Ma szczególne znaczenie w ogrodach stylizowanych np. na włoskie, barokowe (francuskie) czy angielskie. Dzięki temu nawet, jeżeli ogród aktualnie w niczym nie przypomina swojej pierwotnej wersji, można odbudować go, trzymając się założeń historycznych, którymi kierował się jego twórca. W niektórych przypadkach podczas rewaloryzacji współpracować trzeba z konserwatorem zabytków.
Przeczytaj również: Jak stworzyć bezpieczną i wydajną sieć komputerową w firmie?
Kiedy warto wykonać rewaloryzację?
Rewaloryzację warto wykonać zawsze, gdy przez lata zaniedbaliśmy nieco pracę w ogrodzie. Krzewy oraz drzewa rozrosły się w niekontrolowany sposób, a klomby kwiatowe już nie są tak kształtne, jak kiedyś. Jeżeli ogród stracił swoje walory estetyczne oraz użytkowe, kondycja roślin się pogorszyła i pojawiły się chwasty, należy przeprowadzić odświeżenie ogrodu. Pomóc w tym mogą przykładowo specjaliści M. B Ogrody, których głównym obszarem działania jest rewaloryzacja, projektowanie i przeprowadzanie modernizacji ogrodów.
Przeczytaj również: Na czym polega cyklinowanie podłóg drewnianych?
Jakie są etapy rewaloryzacji ogrodu?
Pierwszy etap obejmuje zawsze analizę stylu kompozycji – jej regularności, symetrię, obecności pól widokowych, sposobu przycinania drzew czy rodzaju nasadzeń. Następnie należy przeprowadzić projektowanie ogrodów oraz rozplanowanie kolejności uskuteczniania prac. Najczęściej rozpoczyna się od czynności wykonywanych przy drzewach, oczkach wodnych oraz elementach małej architektury, a dopiero później przechodzi do pielęgnacji trawy oraz kwiatów i krzewów. Realizowane są prace budowlane i aranżacyjne, żeby później przejść do pielęgnacji i ostatecznego uporządkowania terenu. W nowoczesnych ogrodach ich rewaloryzację często łączy się z modernizacją i montażem zaawansowanych systemów nawadniania.
Przeczytaj również: Jak krok po kroku przebiega montaż klimatyzacji?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana