Do czego strażakowi potrzebny jest toporek?
Wyposażenie każdego strażaka obejmuje akcesoria indywidualne, które pomagają w bezpiecznym i sprawnym przeprowadzani akcji ratunkowo-gaśniczym. Oprócz radiotelefonu, maski czy kasku, strażacy wyposażeni są w toporki. Jakie są rodzaje toporków strażackich? Jak zbudowany jest toporek strażacki i w jakich sytuacjach strażak po niego sięga?
Z jakich toporów korzystają strażacy?
Podstawowym wyposażeniem strażaków są toporki lekkie, które z jednej strony posiadają ostrze, a z drugiej hak. Dwie funkcje jednego narzędzia w znacznym stopniu ułatwiają jego użytkowanie poprzez obsługę jedną ręką. Druga pozostaje wolna, co podczas akcji może okazać się bardzo przydatne. Na rynku dostępne są różne modele toporów. Jak wyjaśnia sklep ze sprzętem strażackim Sprzet-Poz., oprócz lekkich, strażakom proponuje się też topory izolowane, których osłona na rękojeści zapewnia izolację do 1000 V, a także topory dielektryczne chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym redukujące przenoszenie wibracji i zapewniające właściwości antystatyczne. Pojazdy strażackie często wyposaża się przynajmniej w jeden topór wielofunkcyjny, który wyposażony jest dodatkowo w dłuto i przecinak.
Jak zbudowany jest toporek strażacki?
Najpopularniejszy model topora strażackiego składa się z drewnianego trzonka i stalowej głowicy. Coraz częściej wybiera się nowoczesne wersje toporów, których głowica również wykonana jest ze stali lakierowanej, ale trzonek z kompozytu włókna szklanego o właściwościach antypoślizgowych, co zapobiega wysuwaniu się toporka z dłoni. Producenci sprzętów strażackich oferują także topory wykonane w całości z hartowanej stali szlachetnej. Odkuwane z jednego elementu i nieposiadające łączeń, wykazują bardzo dużą trwałość i odporność na zniszczenia.
W jakich sytuacjach strażacy korzystają z toporków strażackich?
Główną funkcją toporka jest umożliwienie dostania się do miejsc trudno dostępnych. Czy to w przypadku wybuchu pożaru, czy w trakcie akcji ratowniczej, może powstać konieczność wyważenia drzwi lub rozbicia okien. Toporek przydaje się również do odsuwania płonących elementów w drodze do poszkodowanych. W zależności od modelu może być wykorzystany do przecinania blachy pojazdu w celu uwolnienia uczestników wypadku drogowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana