Funkcje rezystora rozładowczego
Stabilna praca urządzeń wykorzystujących znaczne ilości energii elektrycznej wymaga korzystania z układów zasilania gwarantowanego, które będą w stanie podawać napięcie w razie problemów z siecią energetyczną. Dobór i utrzymanie pełnej efektywności zastosowanych w nich komponentów wymaga jednak stałego kontrolowania sprawności i utrzymywania założonych parametrów pracy. Do wykonania niezbędnych testów konieczny okaże się specjalistyczny sprzęt.
Co trzeba wiedzieć o korzystaniu z układów zasilania gwarantowanego?
Układy zasilania gwarantowanego mogą dostarczać energię elektryczną przy wykorzystaniu różnych rozwiązań technicznych. Część z urządzeń tego rodzaju jest wyposażona w elementy pozwalające na wytwarzanie zasilania we własnym zakresie np. za sprawą generatora o odpowiednich parametrach składającego się z wydajnego silnika wysokoprężnego wraz z zapasem paliwa. Systemy tego rodzaju sprawdzą się w przypadku wysokiego zapotrzebowania na energię, mogą być też użyte w rozmaitych warunkach terenowych. Inną opcją dla systemów zasilania gwarantowanego będzie wybór baterii akumulatorów o dopasowanej do obciążenia i przewidywanego czasu podtrzymywania zasilania pojemności. Takie podejście będzie niezastąpione, gdy potrzebne są ściśle kontrolowane wartości podawanego napięcia, a ilości potrzebnej energii nie będą uzasadniały podłączenia generatora lub całość systemu będzie eksploatowana w warunkach, które to wykluczają. Ze względów bezpieczeństwa akumulatory muszą być jednak regularnie kontrolowane, by w porę wychwycić wszelkiego rodzaju odstępstwa od ich zakładanych parametrów. Nie będzie to możliwe bez zastosowania rezystora rozładowczego.
Przeczytaj również: Metody wycinki drzew i ich charakterystyka
Czym jest rezystor rozładowczy?
Rezystor rozładowczy to urządzenie, które pozwala na empiryczne zweryfikowanie pojemności akumulatora przez jego obciążenie przy starannie kontrolowanych parametrach poboru napięcia, aż do wyczerpania dostępnych zasobów. Rozładowanie akumulatorów prądu stałego pozwala nie tylko na sprawdzenie ilości magazynowanej energii, ale również na „odświeżenie” pojemności, przeprowadzenie symulacji obciążenia baterii oraz przetestowanie pracy układu zasilającego. Zaletą korzystania z odpowiednich rezystorów wyładowczych będzie rejestrowanie parametrów procesu i zgromadzenie danych do późniejszej analizy. Firma PROtotypownia z Młodaska oferuje obciążnice i rezystory rozładowcze napięcia stałego, a także zajmuje się dostarczeniem komponentów systemów zasilania rezerwowego.
Przeczytaj również: Gdzie znajdują zastosowanie profesjonalne smażalniki?
Przeczytaj również: Zastosowanie wózków na suwnicę w magazynach i halach produkcyjnych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana