Gdzie sprawdzą się wentylatory nawiewne?

Wentylacja mechaniczna to coraz częściej stosowane rozwiązanie w różnego typu obiektach budowlanych. W przypadku nowych budynków stanowi ona jedną z niezbędnych instalacji, zapewniając efektywny obieg powietrza oraz redukując ryzyko związane m.in. z nadmiernym zawilgoceniem. Gdzie najczęściej stosowane są wentylatory nawiewne i w jakim celu służą? Podpowiadamy.
Do czego służą wentylatory nawiewne?
Sprawnie działający system wentylacji to niezbędna instalacja w każdym budynku, w którym przebywają ludzie. Tradycyjna wentylacja naturalna, czyli wentylacja grawitacyjna, nie zawsze zapewnia właściwy obieg powietrza, dlatego coraz częściej zastępowana jest systemem wentylacji mechanicznej, czyli wentylacją wymuszoną. Za obieg powietrza w wentylacji mechanicznej odpowiadają wentylatory. Wentylatory nawiewne stosowane są w celu dostarczania do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz. Mogą być elementem wentylacji wywiewno-nawiewnej lub wspomagać pracę wentylacji naturalnej. Wysokiej jakości wentylatory różnego typu oferuje np. polska firma Klimawent.
Przeczytaj również: Wentylacja mechaniczna a jakość powietrza – jak to się łączy?
Gdzie montowane są wentylatory nawiewne?
Wentylatory nawiewne sprawdzają się m.in. w budynkach mieszkalnych, w których problem stanowi napływ świeżego powietrza. Mogą wspomagać pracę wentylacji grawitacyjnej oraz stanowić element wentylacji mechanicznej. Montaż wentylatora nawiewnego nie sprawia większego problemu - jest on przystosowany do montażu m.in. w otworze okiennym, otworze w ścianie, a także bezpośrednio w kanale wentylacyjnym.
Przeczytaj również: Jak dbać o wentylację mechaniczną?
Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w domach i mieszkaniach, budynkach użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych, a także budynkach gospodarskich. Montaż wentylatora nawiewnego może zapewniać stały lub okresowy napływ świeżego powietrza, bo pracę wentylatora można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz panujących w budynku warunków.
Co ważne, wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna może zostać wyposażona w rekuperator, dzięki któremu z usuwanego z budynku powietrza, jest odzyskiwana energia cieplna, którą ogrzewa się powietrze wtłaczane do pomieszczeń. W przypadku stosowania jedynie wentylatorów nawiewnych możliwe jest korzystanie z filtrów powietrza, dzięki którym świeże powietrze oczyszczane jest z różnych zanieczyszczeń m.in. smogu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rox Sp. z o. o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Yando s.c. Joanna Młynarska, Jan Młynarski
Energetyczne, grzejne urządzenia woj. małopolskie31-752 Kraków, Mrozowa 29