Jak obliczyć wymaganą wydajność okapu?
Wydajność okapu kuchennego to najważniejszy element, jaki trzeba przeanalizować. Jeśli sprzęt ten nie będzie w odpowiednim czasie oczyszczać powietrza w pomieszczeniu, zamieni się w prawdziwą zmorę kuchenną. Bez zwrócenia uwagi na ten parametr można kupić sprzęt, który nie będzie spełniał swojego zadania. Jak należy obliczyć wymaganą wydajność okapu?
Czym jest wydajność okapu?
Wydajność okapu wyraża się w metrach sześciennych na godzinę (m2/h) i oznacza ilość powietrza, jaką urządzenie filtruje w ciągu godziny. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których parametry w tym zakresie znacznie się różnią (zaczynając od 100 m3/h, dochodząc aż do 1000 m3/h). Żeby dobrać optymalny sprzęt do swoich potrzeb, warto przede wszystkim poznać kubaturę pomieszczenia, w którym okapy trapezowe, skrzyniowe lub każde inne, będą pracować. W aneksach kuchennych trzeba wykonać obliczenia dla całego pomieszczenia – aneksu i salonu.
Jak wyliczyć wydajność okapu?
Aby obliczyć wydajność okapu kuchennego, należy wykonać proste obliczenia, mnożąc powierzchnię przez wysokość. Otrzymany wynik trzeba pomnożyć następnie przez 6 – 12. Przyjmuje się, że tyle razy powinno być przefiltrowane powietrze w pomieszczeniu podczas jednej godziny. Dzięki temu wzorowi otrzymuje się wydajność, jaką powinien mieć okap kuchenny. Warto jednak pamiętać, że jest to dość uniwersalny wzór, który nie uwzględnia indywidualnych rozwiązań, które mogą być zastosowane w większych kuchniach zakładów gastronomicznych. Aby uzyskać informację o wydajności w takich pomieszczeniach lub w domowej kuchni, gdzie intensywnie się eksploatuje okap, zaleca się konsultację z producentem. Jednym z nich jest z pewnością producent okapów kuchennych Belmag, który na podstawie konsultacji oraz wizji lokalnej ocenia odpowiednią wydajność i personalnie dla Klientów.
Jakie okapy mają najwyższą wydajność?
Wyższe wydajności działania urządzenia mają przede wszystkim okapy z wbudowanym wentylatorem. Sprzęt ten zapewnia jeszcze sprawniejszą wentylację i efektywnie wyprowadza nieprzyjemny zapach, wilgotne powietrze czy wysoką temperaturę z kuchni. Mechaniczne usprawnienie jest chętnie wybierane przez zakłady gastronomiczne, gdzie panuje trudne środowisko w kuchniach, a pracownikom trzeba zapewnić najlepsze warunki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana