Jak powinien być zorganizowany transport medyczny?
Transport medyczny realizowany jest z wykorzystaniem specjalistycznych pojazdów, które gwarantują komfortowe warunki podróży osobom niepełnosprawnym i obłożnie chorym. Organizacja transportu medycznego nie oznacza konieczności wezwania karetki pogotowia – obecnie wiele prywatnych firm świadczy tego typu usługi.
Co to jest transport medyczny?
Transport medyczny polega na przewozie pacjenta, który nie może samodzielnie się poruszać, do jednostki szpitalnej. Transport medyczny to usługa polegająca także na przewozie pacjenta na badania lekarskie do innego miasta oraz transporcie pomiędzy różnymi placówkami medycznymi.
W czasie transportu pacjent objęty jest opieką personelu medycznego, a karetka zaopatrzona jest we wszystkie niezbędne urządzenia i udogodnienia oraz sprzęt niezbędny do ratowania życia. Nie jest to jednak jednostka pogotowia ratunkowego, która z założenia wzywana jest w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Transport medyczny oznaczany jest jako P – pomoc podstawowa i S – pomoc specjalistyczna. Załogę karetki tworzy kierowca, pielęgniarka oraz ratownik a w przypadku karetek S także lekarz.
Transport medyczny na NFZ
Jak wspomniano wcześniej, transport medyczny może być realizowany przez prywatne przedsiębiorstwa, czego doskonałym przykładem jest działalność Małopolskiej Kolumny Transportu Sanitarnego. Firma dysponuje ambulansami drogowymi, transportowymi i specjalistycznymi oraz obsługuje kilka placówek medycznych na podstawie kontraktu z NFZ. Transport medyczny na NFZ przysługuje pacjentom na podstawie zlecenia lekarskiego z przyczyn uzasadnionych wskazaniami medycznymi. Wyjazd bez zlecenia lekarskiego odbywa się jako przewóz prywatny.
Lekarz może zlecić bezpłatny przewóz pacjenta w przypadku dysfunkcji narządów ruchu uniemożliwiających korzystanie ze środków transportu publicznego. W przypadku pacjentów zdolnych do samodzielnego poruszania się możliwe jest dofinansowanie transportu – dotyczy to sytuacji, w których pacjent wymaga stałej pomocy innych osób. Zlecenie na taki transport wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Możliwe jest także zorganizowanie transportu medycznego dalekiego na terenie kraju i poza jego granicami, przy czym o zasadności takiego zlecenia decyduje lekarz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana