Jak wygląda typowy dzień w żłobku?
Rodzice decydujący się na zapisanie maluszka do żłobka, często zastanawiają się, czy ich pociecha nie będzie nudzić się w tym miejscu. Warto mieć świadomość, że w tego rodzaju placówkach opiekunowie prowadzą rozmaite zajęcia dydaktyczne. Dzieci mają też czas na zabawę, sen oraz spokojne zjedzenie przygotowanych dla nich posiłków. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat harmonogramu dnia w żłobku? Zapoznaj się z treścią niniejszego tekstu.
Na co zwraca się uwagę przy planowaniu aktywności dziecka w żłobku?
Matki i ojcowie oddający dzieci do żłobka zazwyczaj chcą w ten sposób zapewnić mu całodzienną opiekę na czas swojej nieobecności w domu. Zajęcia organizowane dla maluchów w tego typu placówkach mają na celu wsparcie i stymulację wszechstronnego rozwoju małych chłopców i dziewczynek. Dlatego też przy opracowywaniu harmonogramu zajęć w takich żłobkach, jak Poznańskie MALUDY, zwraca się uwagę na zagwarantowanie podopiecznym możliwości uczestnictwa w różnych aktywnościach. Dzieci biorą udział w rozmaitych zabawach oraz zajęciach edukacyjnych. Szczególny nacisk kładzie się przy tym na rozwijanie dziecięcej kreatywności i zapewnienie maluszkom optymalnej dawki ruchu. Opiekunowie biorą też na siebie odpowiedzialność za czuwanie nad dziećmi w trakcie spożywania przez nie posiłków oraz podczas drzemki.
Przeczytaj również: Fakty i mity dotyczące prywatnych żłobków
Przykładowy harmonogram dnia w żłobku
Dzień w żłobku zazwyczaj rozpoczyna się bardzo wcześnie (ok. 6.00 rano). Jest to oczywiście związane z potrzebami rodziców, którzy przywożą swoje pociechy przed pójściem do pracy. Maluchy do momentu zejścia się wszystkich kolegów i koleżanek mogą bawić się swobodnie. Później przychodzi czas na realizację czynności higienicznych oraz na śniadanie. W dalszej kolejności odbywa się nocnikowanie maluszków. Pierwsze w ciągu dnia zajęcia dydaktyczne przeprowadza się po godzinie 9.00. Zwykle trwają one nie dłużej niż pół godziny. Potem dzieciom serwuje się drugie śniadanie. Następnie uczestniczą one w zajęciach dodatkowych (np. ćwiczeniach językowych, muzycznych, plastycznych). Ok. godziny 12.00. maluchy uczęszczające do takich placówek, jak prywatny żłobek w Poznaniu, spożywają obiad. Później kładzie się je do snu, a potem podaje się im kolejny posiłek. Do momentu przyjścia po nie rodziców mogą bawić się swobodnie.
Przeczytaj również: Jak zadbać o odporność dziecka uczęszczającego do żłobka?
Przeczytaj również: W jaki sposób uczęszczanie do żłobka wpływa na rozwój dziecka?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana