Jakie nasiona wybierane są najczęściej na poplon?

Podstawą prowadzenia upraw jest właściwe dbanie o stan gleby, ponieważ jej nadmierne wyeksploatowanie będzie oznaczało poważne zmniejszenie plonowania. Jest to tym ważniejsze, że wiele gospodarstw nastawia się na dostarczanie konkretnych produktów, co niekorzystnie wpływa na strukturę podłoża i zawartość najważniejszych składników odżywczych oraz zdolność do odtwarzania zasobów wody. Sprawdzoną metodą ochrony ziemi jest korzystanie z poplonów.
Dlaczego stosowanie poplonu jest ważne?
Poplon to rośliny wysiewane już po zbiorze uprawy, które mają rozpocząć wegetację, a następnie zostać przeorane, zanim dojdzie do pełnego kwitnienia oraz wytworzenia nasion. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przywrócenie właściwej zawartości substancji pokarmowych w glebie oraz dostarczenie w warstwie ornej potrzebnych mikroelementów. Zastosowanie właściwie dobranych nasion na poplon będzie też sposobem na rozluźnienie struktury podłoża, co korzystnie wpływa na zwiększenie pojemności wodnej. Są one także metodą podwyższenia ilości pożądanych mikroorganizmów, blokują jednocześnie rozwój szkodników i roznoszenie się chorób. Rośliny, które są pozostawiane na okres zimowy to także redukcja erozji powodowanej przez wiejące wiatry czy intensywne opadu wymywające ziemię z pól. Poplon to mniej chwastów i ograniczenie parowania wody. W gospodarstwach hodowlanych, wysiew poplonu oznacza możliwość pozyskania znacznych ilości zielonek dobrej jakości.
Przeczytaj również: Czym jest niewidzialna wycieraczka i jakie są jej zalety?
Jakie rodzaje nasion nadają się na poplon?
Rodzaj poplonu musi być zawsze dobrany do rodzaju uprawy podstawowej, w przeciwnym razie jego działanie może być nieskuteczne lub wręcz szkodliwe. Nie można też zapominać o dopasowaniu go do warunków glebowych oraz lokalnej specyfiki, jeśli chodzi o okres wegetacyjny, częstość opadów i średnie temperatury. Wśród popularnych mieszanek poplonowych znajdują się m.in. uniwersalne np. z rzodkwią oleistą, gorczycą białą czy gryką oraz strączkowo-zbożowe (bobowato-zbożowe) – choćby bobik lub łubin. Wysiewa się także np. facelię, groch pastewny, kończynę, sardelę, wykę oraz rzepę. Popularnością cieszą się też proso żółte, słonecznik czarny lub olejarka abisyńska dostępne w Gospodarstwie Nasiennym Piotra i Bogusława Dukiewicza. Przedsiębiorstwo oferuje także kwalifikowany materiał siewny.
Przeczytaj również: Jak sprzedać z zyskiem samochód historyczny?
Przeczytaj również: Oligoelementy i ich zastosowanie w kosmetologii
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Karkonoska Tłocznia - Świeże oleje zimnotłoczone, masła orzechowe
Tłocznie oleju woj. dolnośląskie58-560 Jelenia Góra, Wolności 291
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D