Jakie przywileje daje karta stałego pobytu Rzeczypospolitej Polskiej?
Emigracja dotyczy wielu osób. Decyzja o wyjeździe ze swojej ojczyzny podejmowana jest z różnych powodów. Przebywanie na terytorium innego państwa często związane jest z koniecznością posiadania odpowiednich dokumentów, żeby było uznawane za legalne. W Polsce jest to karta stałego pobytu. Co dokładnie daje jej posiadanie?
Czym jest karta stałego pobytu i jakie ułatwienia w codziennym życiu daje?
Najprościej mówiąc, karta stałego pobytu jest dokumentem świadczącym o tym, że jej posiadacz legalnie przebywa na terenie Polski oraz może podjąć pracę. Jednym z ważniejszych przywilejów jest to, że mając taką kartę, do zatrudnienia nie są potrzebne inne dokumenty albo pozwolenia. Karta pobytu wydana w Szczecinie albo w innym mieście stanowi potwierdzenie tożsamości osoby, która ją otrzymała. Umożliwia też przekraczanie polskiej granicy bez posiadania stosownej wizy. Bez problemu również można się poruszać po krajach będących w strefie Schengen. Oczywiście trzeba na bieżąco śledzić przepisy i sprawdzać, na jaki czas bez problemu można wyjechać. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie karty stałego pobytu zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i złożyć wniosek o wydanie karty stałego pobytu.
Przeczytaj również: Czym grozi przebywanie w Polsce przez obcokrajowca bez legalizacji pobytu?
W jaki sposób można uzyskać kartę stałego pobytu?
Tak, jak zostało to już opisane – posiadanie karty stałego pobytu wiąże się z wieloma ułatwieniami w codziennym życiu. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, żeby dokument ten uzyskać. Przy jakichkolwiek wątpliwościach dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów, którzy na co dzień zajmują się sprawami związanymi z legalizacją pobytu w Polsce. Jedną z takich firm jest Wega.Lyrea ze Szczecina, której pracownicy krok po kroku wytłumaczą wszystkie etapy i pomogą zebrać potrzebne dokumenty. Nie jest ich za dużo, bo w ich skład wchodzi odpowiedni wniosek, zdjęcia, ksero paszportu (oryginał musi być do wglądu) oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. Wszystko to składa się we właściwym urzędzie wojewódzkim. Bardzo ważne jest to, że dokumenty muszą być złożone najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Warto wiedzieć, że decyzja o przyznaniu karty stałego pobytu jest nieograniczona czasowo, ale sam dokument ważny jest przez 10 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana