Metody druku stosowane przy produkcji obwodów drukowanych
Układy elektroniczne na ogół wyróżniają się skomplikowaną budową. Wśród najważniejszych elementów składowych takich systemów najistotniejszą rolę odgrywają odpowiednio dobrane obwody drukowane, zwane też płytkami PCB. Właściwe zaprojektowanie wspomnianych podzespołów w znaczącym stopniu wpływa na prawidłowość działania danego zbioru elementów elektronicznych. Sprawdź, jakie metody druku stosuje się przy wytwarzaniu płytek drukowanych.
Obwody drukowane – co to takiego?
Obwodami drukowanymi nazywa się specjalne płytki pokryte miedzianymi punktami lutowniczymi (padami) oraz połączeniami elektrycznymi (ścieżkami). Produkty o budowie jedno- lub kilkuwarstwowej są powszechnie wykorzystywane przy montowaniu podzespołów elektronicznych, stanowiąc mechaniczną podstawę dla elementów elektronicznych. Zwykle stanowią one bazową część konstrukcyjną rozmaitych urządzeń elektrycznych (np. telewizora, laptopa albo radioodbiornika). Obwody drukowane wytwarza się z rozmaitych materiałów izolacyjnych. W zależności od modelu może to być szklano-epoksydowy laminat albo tworzywo kompozytowe wzbogacone o dodatkową warstwę szklanego filcu bądź papieru. Płytki PCB różnią się między sobą także grubością. Wartość tego parametru w różnych modelach może oscylować na poziomie od 0,1 do nawet 1,5 mm.
Przeczytaj również: Wklejanie szablonów w ramy - charakterystyka procesu
Metody nanoszenia druku na płytki PCB
Produkcja obwodów drukowanych odbywa się przy wykorzystaniu jednej z kilku metod druku. Do tych technik zalicza się:
sitodruk – istota tej metody sprowadza się do zaaplikowania farby sitodrukowej na laminat, a następnie przeciśnięcia emulsji przez sito z nałożoną wcześniej matrycą wykonaną ze stałych lub ciekłych pigmentów; siatkę sita najpierw okleja się emulsją w postaci filmu, a następnie osusza się ją i naświetla przez specjalną kliszę z mozaiką; to umożliwia wywołanie obrazu, którym zadrukowuje się płytkę;
fotodruk – metoda fotochemiczna polegająca na przenoszeniu obrazu z szablonu na płytkę przy wykorzystaniu emulsji światłoczułych; tego typu substancje nawalcowuje się na formatki za pomocą laminatora.
Firmy, takie jak producent PCB VIACOM, przy wytwarzaniu obwodów drukowanych wykorzystują niekiedy druk przestrzenny. Cały proces odbywa się w temperaturze około 150 stopni C. Nie ma przy tym konieczności stosowania toksycznych wytrawiaczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana