Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody z OC sprawcy kolizji/wypadku?
Dzięki programowi Bezpośredniej Likwidacji Szkód, w którym uczestniczy większość firm ubezpieczeniowych działających w Polsce, osoba poszkodowana w kolizji drogowej może w prosty i szybki sposób uzyskać odszkodowanie i przystąpić do naprawy samochodu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, na czym polega taka bezpośrednia likwidacja szkody z OC sprawcy.
Kluczowy element programu Bezpośredniej Likwidacji Szkód stanowi to, że wypłatą odszkodowania lub naprawą uszkodzonego pojazdu zajmuje się ubezpieczyciel, u którego to poszkodowany ma wykupioną polisę OC. Dopiero później ubezpieczyciel odzyskuje pieniądze od firmy, u której ubezpieczony był sprawca. Korzystanie z programu nie jest obowiązkowe, zmniejsza jednak ilość formalności, z jakimi zmierzyć się musi poszkodowany. Nie bez znaczenia jest również to, że zamiast prowadzenia negocjacji z ubezpieczycielem sprawcy, wszystko załatwiamy z firmą, której jesteśmy stałym klientem. Co więcej, firma ta nie ma interesu w tym, żeby odszkodowanie zaniżać, bo i tak przecież odzyska wypłaconą kwotę.
Przeczytaj również: Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody z OC sprawcy kolizji/wypadku?
– W ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkody uzyskamy także zwrot kosztów holowania, parkowania uszkodzonego pojazdu na parkingu strzeżonym i wynajęcia samochodu zastępczego – dodaje przedstawiciel firmy odszkodowawczej BRYKSA EXPERT z Gdańska.
Bezpośrednia Likwidacja Szkód – kiedy można z niej skorzystać?
Nawet jeśli obaj ubezpieczyciele (sprawcy i poszkodowanego) uczestniczą w programie, nie oznacza to jeszcze, że zawsze możemy z niego skorzystać. Przede wszystkim, opcja ta dostępna jest tylko w przypadku kolizji drogowych, w których żaden człowiek nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Po drugie, w kolizji tej nie mogą uczestniczyć więcej niż dwa pojazdy. Po trzecie, nie może ona wydarzyć się poza granicami naszego kraju. Po czwarte, odszkodowanie z OC sprawcy nie może przekroczyć 30 tysięcy złotych.
Jeżeli zdarzenie, w wyniku którego zostaliśmy poszkodowani, nie spełnia warunków programu Bezpośredniej Likwidacji Szkód, musimy załatwić wszystko standardowym sposobem, a zatem zgłosić się samodzielnie do ubezpieczyciela sprawcy. Możemy zrobić to osobiście w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego lub poprzez witrynę internetową albo infolinię.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana