Na czym polega recykling części komputerowych?
Sprzęt komputerowy składa się z zaawansowanych technologicznie podzespołów, w których znajdują się rozmaite związki chemiczne i pierwiastki, takie jak m.in. : ołów, kadm, rtęć czy chrom. W związku z tym, że stanowić mogą one zagrożenie dla środowiska naturalnego, wszelkie części komputerowe powinno się poddawać recyklingowi. Co więcej, recykling części komputerowych jest nie tylko potrzebny, ale i opłacalny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym on polega, zapraszamy do lektury.
Jakie części komputera można recyklingować i w jakim celu?
Recyklingowi może podlegać prawie każda część komputera. Jeżeli wiec zdecydujemy się zanieść nasz zepsuty komputer czy laptop do skupu sprzętu IT, możemy być pewni, że firma taka zadba o recykling naszego sprzętu w sposób dokładny i korzystny dla środowiska. Jeżeli chodzi o elementy komputera, jakie można recyklingować, to są to przede wszystkim: płyta główna oraz mikroprocesory. Zawierają one metale szlachetne, takie jak m.in. złoto, srebro i miedź, które odzyskuje się w toku skomplikowanych procesów chemicznych. I tak np. złoto z mikroprocesorów oddziela się od ceramiki przy pomocy kwasu solnego i azotowego, w wyniku czego powstaje czysty złoty pył.
Nieco trudniejsze jest odzyskanie zmieszanych ze sobą metali, takich jak srebro i miedź, będących składnikiem płyty głównej, jednak nie jest to niemożliwe. Odzyskane w wyniku tych procesów metale szlachetne wykorzystuje się w wielu branżach i gałęziach gospodarki. Przykładowo, złote płytki można wykorzystać jako element koron zębowych.
Gdzie oddać zużyty sprzęt komputerowy?
Zajmują się tym specjalistyczne zakłady prowadzące skup podzespołów komputerowych, takie jak np. Ago Recykling z Warszawy. Jeżeli więc posiadamy niesprawny komputer lub laptop, jak również pamięć RAM, wystarczy, że zgłosimy się do skupu sprzętu elektronicznego i skorzystamy z jego usług. Punkt taki zaoferuje nam nie tylko odbiór i recykling tego rodzaju sprzętu, lecz także profesjonalną wycenę. Nie należy obawiać się o bezpieczeństwo poufnych informacji znajdujących się na nośnikach danych komputera, gdyż są one zawsze skutecznie niszczone bez możliwości ich ponownego odzyskania, dzięki czemu nie mają szansy trafić w niepowołane ręce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana