Rodzaje i charakterystyka domowych instalacji grzewczych
W naszej szerokości geograficznej, dla utrzymania temperatury na odpowiednim poziomie, budynki potrzebują instalacji grzewczej, czyli systemu zapewniającego ogrzewanie pomieszczeń. Systemy takie możemy podzielić, w zależności od lokalizacji źródła ciepła, na centralne i rozproszone.
Jakie są rodzaje instalacji grzewczych?
Ze względu na źródło ciepła instalacje grzewcze można podzielić na: węglowe, gazowe, olejowe, elektryczne czy źródła odnawialne (w tym słońce, wiatr czy biomasę). Stosuje się też pellet i ekogroszek. Natomiast biorąc pod uwagę sposób montażu i mechanizm dystrybucji ciepła można wyróżnić ogrzewanie: wodne, powietrzne i elektryczne.
Przeczytaj również: Rodzaje pasów napędowych i transportujących
Instalacją i doradztwem przy instalacji, naprawie czy wymianie systemu zajmują się profesjonalne firmy takie jak Sani-Art z Kołobrzegu
Jakie instalacje grzewcze wybierają Polacy?
Główny Urząd Statystyczny w badaniach budżetów gospodarstw domowych wyróżnia:
ogrzewanie centralne, na przykład:
z elektrociepłowni,
z kotłowni osiedlowej czy własnej;
piece na opał, na przykład na:
węgiel,
drewno,
olej opałowy;
piece na przykład:
gazowe,
elektryczne,
kaflowe z grzałką elektryczną;
inne, na przykład:
przenośne piece olejowe,
dmuchawy.
Około 90% gospodarstw domowych w Polsce według danych GUS korzysta z systemu instalacji grzewczej zwanego centralnym ogrzewaniem. System ten składa się z kotła gdzie produkowana jest energia; układu rur rozprowadzających energię oraz grzejników wypromieniowujących ciepło w celu ogrzania pomieszczeń. Z roku na rok coraz więcej domów ma ogrzewanie centralne. Głównym paliwem grzewczym w Polsce nadal jest węgiel.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje amortyzatorów samochodowych?
Co ma płeć do instalacji grzewczej?
Istnieje korelacja między rodzajem stosowanego ogrzewania a wykształceniem. Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej korzystają centralnego ogrzewania. Drugim wyborem spośród osób z wyższym wykształceniem były piece elektryczne lub gazowe, które są mniej preferowane prawdopodobnie ze względu na znaczny koszt tego rozwiązania. Natomiast wśród osób z najniższym wykształceniem, które nie korzystały z centralnego ogrzewania, najwięcej decydowało się na piece na opał.
Przeczytaj również: Opakowania na żywność niezbędne w każdej cukierni
W gospodarstwach domowych prowadzonych przez kobiety (względem mężczyzn) istotnie statystycznie mniej jest sytuacji używania centralnego ogrzewania oraz więcej piecy elektrycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana