Rodzaje wycinek prowadzonych w lasach
Użytkowanie lasów państwowych i prywatnych podlega ścisłym zasadom. Kontrolowana wycinka jest niezbędna do tego, by zapewnić drzewom ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz dobre warunki do wzrostu. Pielęgnacja lasów to warunek ich rozwoju. Dopuszczalna jest wycinka rębna, pielęgnacyjna i przygodna. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polegają te rodzaje wycinek, w jakich sytuacjach są stosowane oraz jakie pełnią funkcje.
Cięcie rębne i jego znaczenie dla gospodarki leśnej
Rębna wycinka lasów polega na wycinaniu drzew, które osiągnęły odpowiedni wiek i rozmiar. Przykładowo, dla sosny wiek rębny to 100 lat. Dla dębu to od 120 do 140 lat. Z uwagi na wiek, takie drzewa mogą stanowić zagrożenie dla innych, ponieważ często ulegają uszkodzeniom podczas burz lub intensywnych wiatrów. Ponadto mocno zacieniają dno lasu. Takie osobniki mogą zostać ścięte, by stać się później niezwykle cennym opałem lub budulcem.
Cięcie pielęgnacyjne w lesie
Cięcie pielęgnacyjne nazywane jest inaczej cięciem przedrębnym. Składa się z takich czynności jak trzebież i czyszczenie. Dokonuje się go np. wtedy, gdy drzewa wymagają interwencji ze względu na uszkodzenia spowodowane działaniem czasu, choroby, szkodników lub warunków atmosferycznych. Przez ranę mogą wniknąć chorobotwórcze drobnoustroje. W takiej sytuacji ważne jest wyrównanie powierzchni uszkodzenia, czyli cięcie pielęgnacyjne. Firma Forest Brothers ze Skierniewic oferuje usługę profesjonalnego cięcia prowadzonego w lesie. Pracownicy przygotują teren, gwarantując w ten sposób zabezpieczenie obszaru oraz porządkują go po zakończeniu prac.
Rola wycinki przygodnej w drzewostanach
Przygodne cięcia służą usuwaniu drzew obumierających w wyniku działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Najczęściej są one pochodzenia naturalnego. Mogą też wynikać z działalności człowieka. Jeśli np. w wyniku żerowania korników lub pożaru w lesie drzewa ulegną znacznemu uszkodzeniu, należy je wyciąć i usunąć z terenu. Cięcie drzew w lesie wykonuje się w celach pielęgnacyjnych oraz po to, by pozyskać drewno. Surowiec opałowy i budowlany jest bardzo cennym efektem prowadzenia prac leśnych. Do wycinki najlepiej jest zatrudnić profesjonalną firmę dysponującą odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana