Śrutownice specjalne. Przegląd rozwiązań
Śrutownice są używane do oczyszczania i przygotowywania różnego rodzaju powierzchni przed malowaniem, powlekaniami lub innymi obróbkami powierzchniowymi. Modele specjalne są projektowane tak, aby spełniały konkretne wymagania, dopasowane do różnych, sprecyzowanych zastosowań. Ten artykuł stanowi przegląd typów dostępnych śrutownic specjalistycznych i kryteriów ich wyboru.
Przegląd specjalnych śrutownic
Na rynku można spotkać różne rodzaje śrutownic specjalnych, z których każdy jest zaprojektowany do spełniania sprecyzowanych wymagań. Do popularnych typów urządzeń, dostępnych w ofercie firmy Auer należą: te z satelitami, stołem obrotowym, turbiną i systemem przelotowym.
Śrutownice z satelitami wykorzystują układ obracających się ramion, które poruszają się wokół czyszczonej powierzchni. Ten typ maszyny jest idealny do pracy na dużą skalę. Satelity mogą być regulowane, aby dotrzeć do obszarów trudno dostępnych przy użyciu tradycyjnych metod śrutowania.
Kolejnym modelem urządzeń specjalnych są śrutownice wyposażone w stół obrotowy, na którym umieszczany jest obrabiany przedmiot. Ten typ maszyny jest idealny do śrutowania dużych, ciężkich części, którym zapewnia równomierne oczyszczanie całej powierzchni.
Z kolei śrutownice turbinowe są idealne do czyszczenia przestrzennych części lub skomplikowanych kształtów. Wyrzucane i zbierane z dużą prędkością ścierniwo zapewnia, że wszystkie powierzchnie są równomiernie oczyszczone.
Śrutownice przelotowe wykorzystują zautomatyzowany system przenośników do przemieszczania detali przez komorę śrutowniczą. Ten typ urządzenia jest idealny dla dużych serii produkcyjnych, gdzie jednolitość i wydajność są ważnymi czynnikami. Maszyny tego typu dobrze sprawdzają się przy pojedynczych detalach oraz skrajnie lekkich przedmiotach.
Na co zwrócić uwagę wybierając śrutownicę specjalną?
Wybierając specjalistyczną maszynę do śrutowania, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno technologię, jak i względy bezpieczeństwa. Kwestie technologiczne obejmują m.in. rodzaj użytego ścierniwa, rozmiar i kształt czyszczonych elementów oraz prędkość pracy urządzenia. Pod uwagę warto wziąć również wymiary maszyny oraz jej ewentualne, dodatkowe funkcjonalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana